Tunis
TUNISKO – TABARKA
V úvodu bych chtěla nastínit otázku, proč si vybrat jako místo své dovolené právě Tunisko? Odpověď je jednoduchá: Exotika! V Tunisku je stále živý Islám, žijí zde převážně ortodoxní muslimové. Můžete vidět lidi spěchající do mešity, nebo poznat způsob, jak místní domorodci relaxují v čajovnách a pokuřují „šíšu“. Zhruba polovina žen chodí zahalená v šátku, Tunisko je z pohledu arabského světa velmi liberální země a nikomu žádné náboženství nebo jeho projev nenařizuje. Jako i předchozí rok při návštěvě Turecka, i letos jsme zažili období půstu – ramadán. Pro mě je to zřejmě nepochopitelný měsíc odříkání a utrpení, kdy se po hotelu pohybují unavení a dehydrovaní animátoři a ostatní personál, kteří se i přesto perfektně starají o vaši zábavu a vaše pohodlí během dovolené a nesmí na sobě nechat znát pocit únavy, žízně či hladu.
V čem se liší Tabarka od klasického Tuniska?
Jedná se o moderní město a zajímavý přístav pro výletní lodě. Tabarka je antické obchodní město založené Féničany. Okolí Tabarky je oproti Djerbě či hlavnímu městu Tunis dosti zelené, protože tady na rozdíl od zbytku Tuniska častěji prší. Důvod, proč navštívit Tabarku je prostý, je zde teplo. Na druhou stranu se nemusíte bát, že se v létě kompletně „upečete“. Teplo je zde stejně asi jako v Řecku a klimatizace jsou zde samozřejmostí, bez poplatku, jak je to ještě stále v některých evropských destinacích. Tunisko je rozvojová země, takže má laciné vstupy a práci. V okolí je dost možností, jak zajímavě strávit čas: Podmořským lovem nebo potápěním za korály a v porovnání s Evropou či potápěním v Egyptě za velmi přijatelné ceny. V Tabarce v létě probíhá letní kulturní festival (bohužel jsme se nezúčastnili), který navštěvují amatérské skupiny z různých zemí. Můžete si běžně dovolit i jízdu taxíkem, která se pohybuje kolem dvou dinárů (asi 28 korun). Výhodně zde můžete nakoupit např. vlněný textil či kožené výrobky (kabelky, boty, pásky,..). Vysokou a ceněnou kvalitou je zde velbloudí kůže, což můžu sama potvrdit. Kromě smlouvání s obchodníky, které k arabským zemím patří, vám zde prodejce dokáže pravost a kvalitu kůže tím, že vám každou kabelku či peněženku před vašim zrakem zapálí!
Ubytování, strava, domorodci
Vybrali jsme si asi nejznámější 4*hotel v Tabarce – Club Abou Nawas Montazah. Označení „Club“ nám říká, že se nejedná o osmipatrovou gigantickou stavbu, ale o hotel, který je rozprostřen do více menších budov. Co se týče ubytování, byli jsme naprosto spokojeni, zde nemám sebemenší výtku. Pravdou však je, že zde bylo více Čechů a Slováků než je v těchto destinacích obvyklé, ale zvykli jsme si. Stravování probíhalo formou all inclusive, nebylo sice natolik bohaté a přepychové jako např. ve 4* hotelu v Turecku, avšak přiměřené, dostatečné a velmi chutné. Jak jsem zmínila již v úvodu, zdejší lidé relaxují v čajovnách a pokuřují si svou „šíšu“. Ostatně téměř totožně jsme se seznámili s jedním Arabem - Salim, který žil mimochodem sedm let s Češkou a vlastní bar v Praze. Takže nám rozuměl velmi dobře a většinou jsme konverzovali v Češtině. Vysvětlil nám, že Arabové sice nejsou příliš pracovití, ale velice si váží své rodiny, a proto čas strávený s nimi je pro ně nenahraditelný. Arabové rovněž neřeší čas a nehoní se za penězi jak je to zvykem u nás, zkrátka každý den si najdou čas, aby poseděli se svými známými v čajovně. Dozvěděli jsme se také více o rozdílné mentalitě a jejich kultuře, ale také nám Sali doporučil výlety, které opravdu stojí za zmínku. V kontaktu jsme spolu dodnes a stále se navštěvujeme, bohužel však jen na naši rodné půdě, v Praze.
Fakultativní výlety
v PLAVBA PIRÁTSKOU LODÍ
Autobusem nás odvezli do přístavu, kde nás čekala motorová dřevěná loď přizpůsobená pirátskému stylu. Poté následovala asi půlhodinová plavba po širém moři kolem proslulé Jánské pevnosti, ke uprostřed moře zakotví a máte prostor pro koupání u alžírských hranic. Mezitím co loď kotví, můžete chytat ryby (chytla jsem asi dvě ryby při spotřebě dvacet kalamárů). Nečekané zpestření přichází až v momentě, kdy k vám zezadu přistoupí jeden z členů posádky převlečený za piráta a přiloží vám nůž na krk, to je tedy impuls, že můžete fotit. Završením výletu je oběd – grilovaná ryba se zeleninou. (cca 400,- Kč)
v JÍZDA NA VELBLOUDECH
V tomto případě se jedná opravdu o nevšední zážitek, kde si kromě krásných vzpomínek pořídíte i nezapomenutelné fotografie. Pohled z velbloudího hřbetu je opravdu nádherný, ale místy nepohodlný, především pro mužské pokolení. Čeká vás asi dvouhodinová projížďka včetně přestávky na krmení velblouda a fotografování. Bohužel velbloudi jsou v Tunisku chováni pouze pro business – tedy jako atrakce pro turisty a jako kvalitní materiál pro kožené peněženky a dámské kabelky, touto skutečností si však nenechte jízdu zkazit. (cca 600,-Kč)
v POTÁPĚNÍ ZA KORÁLY
Potápění je v Tabarce hitem číslo jedna. Do třiceti kilometrů se zde rozkládá šest různých potápěčských lokalit jako pro začátečníky, tak pro profesionály. Přijít můžete prakticky s holýma rukama, vše potřebné vám v ceně dvacetiminutového ponoru zapůjčí. Před samotným potápěním „naostro“ si můžete vyzkoušet princip dýchacího přístroje v hotelovém bazénu, což mi velmi pomohlo od strachu. Brzy ráno vás taxíkem odvezou do přístavu, kde vám jednotlivě přidělí instruktora a příslušné vybavení pod hladinu. Následně instruktoři vše potřebné zkontrolují v hloubce cca dvaceti metrů a loď zakotví u Janovské pevnosti (pozn.redakce - spojuje ostrov s kartaginskou silnicí, historický klenot Tabarky), kde se konečně i my postupně ztrácíme pod hladinou v hloubce 3-5 metrů. K vidění bylo zhruba devět podmořských tunelů, černé korály, drobné rybky, ježci a chobotnice, kterou jsem od svého instruktora pod hladinou dostala do rukou. Všechny tyto zážitky vám zde mohu pouze přiblížit, ale zážitky vám předat nemohu, proto velmi doporučuji navštívit tuto atypickou tuniskou destinaci.